تا حالا به این فکر کردید که چرا ما از عطر و ادکلن استفاده می‌کنیم؟ آیا از فواید استفاده از عطر و ادکلن ها باخبر هستید؟ می دانید استشام و استفاده از رایحه عطرها چه تأثیری بر روی شخصیت و موقعیت اجتماعی شما دارد؟ اگر شما از آن دسته افرادی هستید که استفاده از عطر در هر زمانی برای شما حائز اهمیت است، از شما می خواهم تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید.

سازمان International Flovors & Fragrance Inc یا IFF تقریباً ۲۰ سال از زمان خود را صرف نحوه تأثیرگذاری عطرها بر روی افراد   مختلف کرده است. استفاده از یک عطر با رایحه دلپذیر، مانند انتخاب یک لباس شیک و با وقار، قدرت اعتماد به نفس و موقعیت اجتماعی شما را بالا می برد. به این نکته حتماً توجه نمایید که نسبت به موقعیت کاری و شخصیت درونی خود یک عطر مناسبت را انتخاب و استفاده نمایید. یک عطر خوشبو همانند یک لباس شیک و باوقار به شما قدرت و اقتدار می بخشد و می تواند برگ برنده ای برای موفقیت های شما به حساب بیاید. همیشه به خاطر داشته باشید حتی در غیاب شما رایحه عطر شما باید یادآور شخصیت شما باشد.

فواید استفاده از عطر و ادکلن

رایحه خوش و شامه نواز

از گذشته تا به امروز مهم ترین اولویت انتخاب عطرها بوی خوش و رایحه دلنواز آن ها به حساب می آید. استفاده از عطر به صورت روزانه باعث می شود تا همیشه رایحه خوشی از شما ساطع بشود. بخصوص در فصل تابستان به خاطر وجود گرما مانع از پخش شدن بوی بدن افراد می شود.

دفع انرژی های منفی و بهود خلق و خوی

استفاده از عطر مورد علاقه خود تا حد چشم گیری استرس شما را کاهش می دهد. زمانی که یک قرار مهم کاری دارید و یا باید در کنفرانس مهمی سخنرانی نمایید، طبیعتاً افکار منفی ، ترس و دلهره به سراغتان می آید. عطر می تواند راه دیگری برای فرار از زندگی روزمره باشد و می تواند ما را به مکانی آرامش بخش برساند.

آنها می توانند ذهن ما را دوباره زنده کنند و حواس ما را انرژی دهند. هنگامی که خودمان را با یک عطر زیبا احاطه می کنیم در حالت سرخوشی قرار داریم و فوراً احساس راحتی می کنیم.با استشام عطر مورد علاقه خود به راحتی تمام احساسات منفی و استرس از شما دور می شود و احساسات مثبت و پر انرژی جایگزین آن ها می شود.

افزایش فوق العاده اعتماد به نفس

همانطور که در بالا ذکر شد انتخاب یک عطر ایده آل همانند پوشیدن یک لباس شیک اعتماد به نفس هر فردی را افزایش می دهد و با حس اطمینان بیشتری می تواند با قدرت در اجتماع و موقعیت های مختلفی که باعث پیشرفت او در زندگی می شود، حضور به عمل بیاورد.بدون اینکه نسبت به بوی بدن خود آگاهی داشته باشید.

یک عطر با بوی فوق العاده می تواند باعث شگفتی های شخصیت شما شود. عطری را انتخاب کنید که متناسب با شخصیت شما باشد.

 

افزایش جذابیت در ارتباطات

 

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که فردی از کنار شما رد شده است و یا مشغول صحبت با شماست و شما مدهوش بوی خوش عطر او شده اید. نکته قابل تأمل در اینجا حس بویایی افراد است که تأثیر زیادی بر روی شخصیت و موقعیت اجتماعی شما می گذارد.

پیشنهاد من به شما این است که همیشه در محل کار خود از عطر و ادکلن منحصر به فردی استفاده کنید تا یادآور شما برای دیگران باشد. به نوعی می توان گفت یک عطر خاص امضا و برندسازی شخصیت شما در برابر دیگران می باشد. پس عطری را انتخاب نمایید که تکراری و آشنا نباشد.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که یک عطر را نمیتوانید در تمام فصول سال استفاده نمایید.حس بویایی یکی از مهمترین حواس پنجگانه است. بعضی اوقات ، نسبت به بویی که از عطر شما به مشام دیگران میرسد ، می توانید به سادگی جذب کسی شوید. عطرها سرشار از فرمول هستند و شما را جذاب می کنند.

 

تقویت قوای جنسی و روحیه شما

طبق تحقیقات به عمل آمده برخی پزشکان برای تقویت قوای جنسی عطرهایی را پیشنهاد می کنند که تاثیر بسزایی بر روی افراد داشته است. به همین منظور برخی عطرها صرفا برای همین امر تولید می شوند.یکی از اصلی ترین مزایای پوشیدن عطر تقویت روحیه است.

عطر به آرامش روح کمک می کند. همچنین  یک عطر میتواند منعکس کننده روحیه شما باشد، انتخاب یک عطر مناسب میتواند ترس ،اضطراب و خیلی عوامل بد را  محفوظ داشته باشید ، عطرها انواع مختلفی از بوها را برای خلق و خوی متفاوت ارائه می دهند.

عطر را به هر مناسبت انتخاب کرده و بپوشید تا بتوانید با خلق و خوی خود تطبیق دهید. عطر به تقویت خلق و خو کمک می کند ، که می تواند استرس و سایر موارد مرتبط با اضطراب را به شدت کاهش دهد. می توانید از عطر مورد علاقه خود برای پیروز شدن بر اضطراب و بالا بردن روحیه خود استفاده کنید.

 

رایحه درمانی یا آروماتراپی

یکی دیگر از خواص فوق العاده استفاده از عطر و ادکلن خواص آن در درمان بی خوابی و سردرد می باشد. اسانس موجود در عطر باعث ایجاد آرامش در ذهن و بدن شما می شود و می توانید از یک خواب آرام در طول شب بهرمند بشوید.

پس می توان این نتیجه گیری را کرد که نه تنها استفاده ازعطر موجب خوشبو شدن بدن شما می شود، بلکه بهبود سلامتی جسم و روح شما را هم در بردارد. رایحه موجود در مرکبات، گل ها و ادویه ها موجب آرامش ذهن و تسکین دادن به اعضای بدن می شود و در برخی مواقع باعث تسکین سردردهای میگرنی می شود.

از گیاهانی که در رایحه درمانی کاربرد موثمر ثمری دارند می توان به رزماری، بابونه، اسطوخودوس و شمعدانی اشاره کرد.بنابراین ، دفعه بعد که عطر می پوشید ، به یاد داشته باشید که این باعث می شود که فقط بوی خوبی نداشته باشید بلکه احساس بهتری نیز داشته باشید.

در سخن پایانی این مقاله می توان به نقل قول کریستین دیور اشاره کرد. ” عطر همان امضای آخریست که برای کامل شدن شخصیت یک زن بر لباسش می نشیند. ” عطرها را اگر به درستی انتخاب نمایید، می توانید بخشی از شخصیت افراد را درک نمایید. افرادی که دارای شخصیت های سرزنده، با نشاط، پر جنب و جوش، جذاب و…